top of page
Soczysty

Psychoterapia

Jeżeli:

•    Zmagasz się z kryzysem życiowym, np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, przewlekła choroba somatyczna lub borykasz się ze stratą.

•    Doświadczasz kryzysów psychicznych, zaburzeń nerwicowych, lęku, depresji.

•    Cierpisz na zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania lub bezsenność.

•    Przeżywasz trudności w relacjach z innymi ludźmi, masz problemy z nawiązywaniem lub podtrzymywaniem bliskich relacji lub relacje te nie przynoszą satysfakcji.

•    Doświadczasz kryzysów w związku lub trudnego rozstania, angażujesz się w tzw. toksyczne relacje.

•    Masz  niską samooceną, chciałbyś/ chciałabyś  poprawić swoje funkcjonowanie w relacjach z innymi.

•    Żyjesz w rodzinie, w której jest problem alkoholowy lub/i przemoc (osoby współuzależnione, będące w związku z osobą uzależnioną, Dorosłe Dzieci Alkoholików, których doświadczenia z przeszłości ograniczają w prowadzeniu satysfakcjonującego życia),

Zapraszam do kontaktu, zadzwoń i umów się na wizytę w gabinecie psychoterapeutycznym. To pierwszy krok, żeby pozbyć się dręczących objawów, poprawić jakość życia, tworzyć bardziej satysfakcjonujące relację z innymi osobami, lepiej zrozumieć siebie - swoje zachowania, potrzeby i uczucia.

 

Psychoterapia Psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna to jeden z rodzajów psychoterapii. Psychoterapia jest drugą – obok farmakoterapii – podstawową metodą leczenia, wykorzystywaną w przypadku osób z różnymi zaburzeniami psychicznymi.

Terapia psychodynamiczna w dużym stopniu jest zbliżona do terapii psychoanalitycznej– w przypadku obu terapii ich podstawowe założenia wywodzą się od freudowskiej psychoanalizy – wymienić można jednak pewne szczególne cechy terapii psychodynamicznej, które to stanowią podstawę do tego, aby zdecydowanie wyodrębniać ten rodzaj psychoterapii spośród innych nurtów terapeutycznych

Terapia psychodynamiczna: na czym polega?

Podstawowym założeniem terapii psychodynamicznej jest to, że różne objawy psychopatologiczne – np. lęki, zaburzenia nastroju czy zaburzenia osobowości– rozwijają się na skutek nieuświadamianych sobie konfliktów psychologicznych.

O części przykrych i trudnych sytuacji myślimy na bieżąco (czyli znajdują się one w świadomej części naszego umysłu), inne jednak zdarzenia mogą być wyjątkowo ciężkie i wtedy bywają one niejako spychane do nieświadomości. Istnienie takiego mechanizmu miałoby chronić nas przed wystąpieniem całkowitego załamania nerwowego. Nie jest jednak tak, że jeżeli jakaś sytuacja wywołująca konflikt psychologiczny zostanie zepchnięta do nieświadomości, to problem znika.

Wręcz przeciwnie – nieprzepracowany konflikt psychiczny, doświadczony np. we wczesnym dzieciństwie, może rzutować na całe przyszłe, dorosłe życie danego człowieka. Istotą terapii psychodynamicznej jest wykrycie tych nieuświadomionych konfliktów i późniejsze ich przepracowanie. Podstawą tego rodzaju psychoterapii jest rozmowa, którą pacjent prowadzi ze swoim psychoterapeutą.

Psychoterapia indywidualna polega na systematycznych spotkaniach w stałych, ustalonych wspólnie terminach z terapeutą, których celem jest ustalenie istoty i źródła problemu, uzyskanie wglądu w przyczynę powstałych trudności, przepracowanie trudnych przeżyć, a tym samym usunięcie źródła zaburzeń oraz ustąpienie objawów i wreszcie podniesienie jakości życia. Psychoterapia może mieć charakter krótkoterminowy (kilka miesięcy) lub długoterminowy.

Czas trwania terapii ustalamy wspólnie w zależności od indywidualnych potrzeb. Terapia odbywa się zwykle z częstotliwością jednego spotkania w tygodniu. Sesja psychoterapeutyczna trwa 50 minut. Zwykle psychoterapię poprzedza jedno lub kilka spotkań wstępnych, zwanymi konsultacjami. Które mają na celu przedstawienie powodów zgłoszenia się do psychoterapeuty. Pierwsze spotkanie służy wzajemnemu poznaniu się oraz nawiązaniu wzajemnej relacji terapeutycznej. Dla dobra procesu terapeutycznego musi pojawić się „nić” porozumienia. W kontakcie z pacjentem najważniejsza jest akceptacja i zrozumienie budowane w poczuciu bezpieczeństwa i zaufania.

sychoterapia 3.jpg
psychoterapia 1.jpg
bottom of page